niedziela, 17 kwietnia 2016

Lilie wodne Grzybienie (Nymphaea)

W każdym oczku powinno znaleźć się miejsce na chociaż jedną lilie wodną! Lilie wodne są królowymi wodnych roślin. Tu dowiesz się co nie co na ich temat, jak sadzić, jak pielęgnować i skąd kupować.


Grzybień (Nymphaea) to mało urokliwa nazwa (ale poprawna), wiec tutaj będę się posługiwał nazwą potoczną lilie wodne.

W Polsce występują dwa gatunki naturalnie - grzybień biały (Nymphaea alba) i północny (Nymphaea candida), jednak są to gatunki pod ochroną i nie wolno pozyskiwać lilii z natury.
Na Polskim rynku jest za to cała masa przeróżnych odmian lilii wodnych. Różne kolory kwiatów, liście zielone, albo w bazowe cętki, lilie które lubią głębszą wodę i takie które preferują płycizny. Do każdego oczka da się coś znaleźć bez problemu.

Gdzie nabyć lilie wodną?
Sklepy internetowe! Jest tego już trochę w Polsce. Unikajcie lilii z marketów, nigdy nie wiesz co to będzie za odmiana. Kupując w wyspecjalizowanych sklepach masz gwarancję że dostaniesz to co chcesz.

Polecane przeze mnie odmiany -
Attraction - Potężna lilia, szybko rośnie i nie jest trudna w uprawie. Polecam każdemu. Nie nadaje się tylko do malutkich oczek bo jest za potężna. Kwiaty ma wielkie i czerwone. Tak samo liście są bardzo okazyjne. Najlepiej sadzić ją w tym przedziale głębokości - 40-100cm.

Colorado -  Kolejna łatwa i ładna odmiana. Łatwo dostępna i szybko rosnąca. Kwiaty o kolorze łososiowym. Głębokość preferowana to 30-60cm.

Aurora - Malutka lilia, nadaje się do tych najmniejszych oczek. Kwiaty pomarańczowo różowe. Producenci zalecają głębokość 30-40cm, ale można ja posadzić nawet nieco płycej.

Jest tego dużo więcej, ale ten artykuł byłby za długi : )


Jak sadzić lilie wodne?


Metoda I
Potrzebny będzie plastikowy kosz z dziurkami, można je kupić w sklepach ogrodniczych. Niektórzy biorą zwykłe 10l wiadra (te czarne budowlane), robią w nich samemu małe dziurki i to wykorzystują jako doniczkę. Do większych oczek można użyć nawet kasty budowlanej.
Pojemnik trzeba czymś wyłożyć by podłoże się nie wymywało : ) Nadaje się do tego najlepiej geowłóknina, albo juta. Ja używam gazet : ) Zanim zgniją to roślina zdąży wszystko wypełnić korzeniami.

Podłoże dla lilii wodnych
Można użyć specjalnej ziemi dla roślin wodnych do kupienia w sklepach ogrodniczych. Ale można też przygotować wszystko samemu. Standardowo dla roślin wodnych daje się mieszankę gliny z piaskiem w proporcji 1:2. Jednak lilie lubią żyzne podłoże. Śmiało można dodać ziemi z ogrodu pod warunkiem że nie było tam nawożone. Niektórzy dodają nawet niewielką ilość kompostu : )

Należy się wystrzegać kwaśnych podłoży (jak najdalej od torfu), bo w takim środowisku korzenia lilii wodnych po prostu gniją bo im to nie służy.

Na wierzch takiego kosza trzeba przysypać 3-5cm piasku, a na to jeszcze jakiś grubszy żwir żeby ryby nie mieszały. Piasek zapobiegnie wypłukiwaniu się podłoża.

Metoda II
Tu będzie bez ceregieli. Lilie wodne sadzimy bezpośrednio w dennym mule : ) Nie nadaje się to do każdego oczka, ale jeśli prowadzisz naturalnie oczko, to będzie to super opcja dla Ciebie.
Lilie sadzisz najpierw w mniejszym koszu, w zwykłej ziemi z ogrodu. Pozwoli to się jej ukorzenić, a dalej korzenia pójdą po dnie.

Ma to takie wady, że ciężko później ją wyciągnąć np w celu pomniejszenia kłącza.

Jak rozmnażać lilie wodne?
Bardzo prostu, po prostu poprzez podział dużego kłącza : ) W miejscu przecięcia warto posmarować sproszkowanym węglem drzewnym, by nie gniło.

Zobacz jeszcze:
Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym?
Jak zaprojektować oczko wodne w 9 krokach
Jak zbudować oczko wodne?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że zechciałeś podzielić się z nami swoim komentarzem! Pragnę przypomnieć tylko, że zabrania się robienia reklamy w komentarzach bez mojej zgody. To jest nieelegancka forma marketingu i lepiej napisać do mnie byśmy razem coś zdziałali :)