wtorek, 8 sierpnia 2017

Naturalny basen w ogrodzie

Masz dużo miejsca w ogrodzie i nie wiesz co z nim zrobić? Chciałbyś coś kreatywnego, wyjątkowego, coś na co każdemu opadnie szczęka? Tradycyjne oczko wodne, z rybkami i roślinami to dla Ciebie za mało? Czy w Polsce da się mieć basen w ogrodzie?


Basen w ogrodzie

Co będzie nam potrzebne? Duży ogród, trochę kasy luzem, szczypta pasji i zajawka by stworzyć coś super w ogrodzie!
Tak sobie kiedyś pomyślałem, jak fajnie było by mieć tak skonstruowane oczko wodne, by w letnie upały położyć się na materacu i opalać się pływając po powierzchni swojego prywatnego mikro jeziora. Mogło by być jeszcze lepiej? Oczywiście, że tak!

Mam takie marzenie... Oczko, w którym mógłbym trenować pływanie i pływać z dużymi karpiami Koi! Czy nawet w leniwe popołudnie wskoczyć w piankę i pływać razem z tymi rybami chłonąc pozytywną energie wodnego świata zaklętego w ogrodzie. Uprawiam amatorko nurkowanie na wstrzymanym oddechu, czyż nie było by pięknie położyć się na dnie i patrzeć? Relaksować się... Wyciszyć umysł.

Latem robić w sobotę imprezy. Grillować i zabawiać towarzystwo swoimi historiami nad brzegiem swojego akwenu. Czy też wskoczyć po prostu do wody i się powygłupiać, jak na amerykańskim filmie!

Ja myślę, że to jest wszystko możliwe i wcale nie trzeba być przesadnie bogatym człowiekiem. Wystarczy ruszyć wyobraźnie i pokombinować!

Ogrodowy basen w Polsce

Ponoć, to nie na kieszeń nas polaków, a klimat też nie rozpieszcza. Czyżby? Woda w takim stawie nawet w chłodne dni może mieć odpowiednią temperaturę, od maja do końca września (no co prawda dla wytrwałych :P, ja tam się nie boje, zimna woda jest zdrowa na jajka i ogólne zdrowie :D )

No cóż, to działamy! Jakie koszty i jak to zorganizować?

- Ile to musiało by być ziemi? Zakładam, że chciałbym mieć co najmniej 30m2 wody. To dużo ziemi i dużo kopania. Ja bym osobiście sam kopał, zajęło by to trochę, ale czyż nie ma lepszego treningu siłowego i kondycyjnego? ;P Zawsze można wynająć koparkę i wywrotkę. 1000zł i po kłopocie.

- Trzeba kupić folie, najlepiej EPDM, która jest dość droga, a my potrzebujemy jej dużo. Możliwe nawet, iż będzie trzeba zatrudnić firmę, która zajmuje się uszczelnianiem zbiorników. Rozmiar robi swoje. Metr kwadratowy w tym momencie kosztuje około 35zł. Do tego klej, bo wątpię iż w jednym kawałku uda się to kupić i wyłożyć akwen. No i ta folia jest ciężka.

Pod folię trzeba też coś podłożyć, najlepiej geowłókninę. Nie chcemy przypadkowej dziury ;)

- Filtracja w basenie. To może być duży koszt, ale przecież filtr można samemu skonstruować. Kupić 3 beczki z allegro każda po 100l i połączyć rurami pcv. Jak zrobić filtr do oczka wodnego opisałem pod tym linkiem.

Oczywiście była by strefa z roślinami, rośliny oczyszczają wodę i czynią dla niej samo dobro.Można by poupychać dość dużą biomase, która zadbała by o czystość wody.


Na dzień dzisiejszy, to chyba największe wyzwania i największe koszty jakie dostrzegam. W zależności od rodzaju ziemi, czy jest gęsta, czy sypka bardziej, trzeba by obmurować brzegi pod folią, żeby ziemia nie zapadła. Głębokość, ja dałbym co najmniej 2 metry, wiec to całkiem duża ściana ziemi by była. Woda to dociśnie, ale też bez przesady. Lepiej obmurować i zrobić to konkretnie.

Jednak znając życie, wykończenie również nie będzie proste. Trzeba będzie wymyśle coś na brzegi. Np kupić jakieś ładne kamienia czy coś. Porobić jakieś plaże, zejście, kładkę z drewna, albo kamienia. Może jakieś lampy? Wodospad?

Brzmi to być może strasznie, ale jak jest pasja, to to sama przyjemność.

Gdybym miał miejsce i fundusze to nie zastanawiał bym się ;P A fundusze? Da się pokombinować, najgorzej z folią, ale wszystko da się ogarnąć.

Sam miałem pomysły, by w moim małym ogrodzie coś takiego wepchnąć :D Było by to szaleństwem, ale tylko wariaci są coś warci. Jak by się znalazł ktoś, kto chciałby to zobaczyć u mnie i dałby mi 15 000zł to biorę się za kopanie ;P

Podrzucę wam jeszcze kilka filmów i zdjęć znalezionych w internecie. Inspiracja się przyda.






Ten to już naprawdę olbrzym!

Źródło Google

Źródło Google

Źródło Google

A dlaczego akurat naturalny basen, a nie jak te z niebieskimi płytkami? 

Bo płytki popękają zimą gdy taflę skuje lód. Druga kwestia to astronomiczne ceny filtracji by wodę mieć na przyzwoitym poziomie, bez roślin i natury. Prawie nie możliwe by to było. Rośliny są tańsze i wprowadzają do basenu niesamowity klimat. Wybór prosty : ) Bez chemii itd. Prosty filtr po za oczkiem i strefy z roślinami jako strażnikami czystości wody. No i dzięki naturalności, maleje drastycznie ilość obowiązków przy takim basenie.

Moja wyobraźnia co można było by zrobić w ogrodzie sięga dalej, ale niestety w całej sieci nie znalazłem niczego podobnego do mojego zamysłu, jak mogło by to wyglądać : )

Śledź mnie na facebooku i bądź na bieżąco: https://www.facebook.com/oczkowodneblog/

Zobacz jeszcze:
Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym?
Jak sadzić rośliny wodne?
Karpie koi w oczku wodnym


3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Filtry do pomp basenowych to kluczowy element systemu filtracyjnego, który zapewnia czystą i bezpieczną wodę w basenie. Filtry te zatrzymują zanieczyszczenia, takie jak piasek, liście i inne drobne cząstki, które mogą negatywnie wpływać na jakość wody. Dostępne w różnych modelach, filtry do pomp basenowych są łatwe w instalacji i utrzymaniu, co zapewnia długotrwałą i efektywną pracę pompy. Regularne wymiany filtrów są niezbędne, aby utrzymać wodę w basenie w idealnym stanie. Więcej informacji na stronie sklepu.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zechciałeś podzielić się z nami swoim komentarzem! Pragnę przypomnieć tylko, że zabrania się robienia reklamy w komentarzach bez mojej zgody. To jest nieelegancka forma marketingu i lepiej napisać do mnie byśmy razem coś zdziałali :)