Jak zbudować filtr roślinny do oczka wodnego?
W tym wpisie przybliżę Ci zagadnienie filtra roślinnego do oczka wodnego. Filtr taki inaczej nazywany filtrem glebowo-korzeniowy lub naturalnym można bardzo łatwo zbudować przy swoim oczku.
Jak działa filtr naturalny w oczku wodnym?
Z wpisu Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym? możesz dowiedzieć się o tym, że niemal kluczową rolę dla czystości i zdrowia stawu odgrywają rośliny. Dzieje się to tak, że pobierają one z wody składniki pokarmowe którymi również odżywiają się glony. Rośliny wodne są roślinami wyższymi, więc na chłopski rozum tłumacząc - rośliny wodne mają pierwszeństwo w pobieraniu tych składników. Glony nie mają się czym posilić, więc ich po prostu w oczku wodnym nie ma. Czasami pojawiają się tylko glony przypominające ciemno zielone włosy, ale jeśli się pojawią to sam zauważysz, że są całkiem ładne. Takie glony rosną tylko w czystej wodzie.To nie koniec, niektóre rośliny poprzez swoje korzenia wydzielają związki chemiczne które uniemożliwiają lub znacząco utrudniają rozwój glonów. Do takich należy na przykład kosaciec żółty.
Kolejna sprawa to dodatkowe miejsce na rozwój pożytecznych bakterii. One również odgrywają ogromna role w utrzymywaniu wody czystej.
Budowa filtra naturalnego w ogrodzie
Wykonanie filtra roślinnego w oczku wodnym jest dziecinnie łatwe i tanie. Potrzebujesz po prostu obok zrobić drugie małe oczko wodne i tak je uformować by woda powoli ciekła do dużego oczka wodnego. Pompa jaką należy użyć nie może być za duża, a wręcz wskazane jest by była mała i powodowała znikomy ruch tej wody.
W takim oczku wodnym rośliny sadzimy po prostu miedzy kamieniami. Taka uprawa roślin zwana jest hydroponiczną. Rośliny pobierają składniki odżywcze bezpośrednio z wody. Kilka przykładów roślin jakie mogą tak rosnąc dam Ci w dalszej części tego artykułu.
Dla ułatwienia mi zobrazowania tego, posłużę się szkicami z painta : )
Wersja filtra glebowo-korzeniowego jako po prostu zbiornik:
Myślę, że wszelkiego rodzaju opisy grafiki są zbędne :) |
Przyjęło się iż rozmiar takiego filtr powinien wynosić 10% objętości całego oczka wodnego by mógł on skutecznie oczyszczać wodę.
Kolejna wersja to filtr naturalny jako strumień:
Można zamaskować przejścia płaskimi kamieniami i wywołać dźwięk płynącej wody tym sposobem. Jeśli chodzi o objętość tej konstrukcji to myślę, że w tym przypadku należy się kierować walorami estetycznymi przy budowie strumienia niż jego wielkością.
Oczywiście takie rozwiązanie można wspomóc własnoręcznie zrobionym filtrem do oczka wodnego. Jak to zrobić pisałem tutaj: Jak samodzielnie zbudować filtr do oczka wodnego?
W tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia i trochę dostępna przestrzeń w ogrodzie.
Rośliny do filtra naturalnego
Rośliny które świetnie spisują się w takim filtrze to miedzy innymi:- kosaciec żółty
- Pałka wodna różne jej odmiany
- Przęstka pospolita
- Sitowie
- Mięta wodna (szczególnie polecam, rośnie jak zwariowana)
- Trzcina (są dostępne w wersji kolorowej, nie tylko takiej jak łatwo wszędzie spotkać w naturalnych zbiornikach)
- Do filtra naturalnego można śmiało wrzucić wszelkiego rodzaju rośliny podwodne jak moczarki, rdest wodny czy rogatki.
- Sezonowe rośliny opływające. Taka pistia albo hiacynt wodny potrafi się potwornie szybko rozrastać i przy tym wyciąga z wody wszystko co niepożądane.
To tylko kilka z propozycji, bo lista mogła by być dużo większa.
Na koniec jeszcze warto powiedzieć w czym sadzić te rośliny. Otóż najlepszym i najprostszym rozwiązaniem są najzwyklejsze kamienia. Niektórzy kombinują z keramzytem, ale z doświadczenia wiem, że to czasami bywa kłopotliwe.
Jak zbudować filtr roślinny do oczka wodnego?
Możesz polubić lub zaobserwować moją stronę https://www.facebook.com/oczkowodneblog/ Tam staram się wrzucać co jakiś czas aktualizacje. Musisz też wiedzieć, że dla internetowego twórcy lajki są bardzo ważne, ponieważ to napędza ruch na stronie.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń