niedziela, 5 czerwca 2016

Podmienianie wody w oczku wodnym

W tym artykule dowiesz się czy warto wymieniać wodę w oczku wodnym i jak robić jej podmianki. Już na wstępie zaznaczę że wymienianie wody w oczku nie jest zalecane i wolno to robić w ostateczności. Zapraszam do dalszej lektury.

Podmienianie wody w oczku wodnym

Podmienianie, czyli częściowe wymienienie wody w oczku wodnym. Zaleca się nie podmieniać więcej niż 1/3 wody.

Dlaczego warto podmienić wodę w oczku?

Pomińmy tutaj kwestie dużych oczek wodnych, bo z przyczyn ekonomicznych było by to kłopotliwe. Poprzez częściowe podmienienie wody w oczku, pozbywamy się szkodliwych związków z odchodów ryb, gnijących roślin itp. Ułatwiamy sprawę rośliną, bakterią i filtracji. A poprzez częściową wymianę, udaje się zachować równowagę biologiczną. W takim wypadku, nie pozbywamy się cennych baterii z wody. Świerza woda musi swoje odstać by dojrzeć, a tak udaje się zachować równowagę w oczku.

Wodę warto podmieniać co roku na wiosnę po ustaniu przymrozków. Pozbędziesz się w ten sposób syfu zimowego, dostarczysz świeżych substancji mineralnych do wody i świeżością wody pobudzisz ryby do tarła.


Regularne podmiany w oczku wodnym

Jeśli masz małe oczko w słonecznym miejscu i bardzo trudno Ci utrzymać równowagę w oczku, to możesz potraktować je jak akwarium. Akwaryści raz w tygodniu podmieniają 10% wody by utrzymać zbiornik w czystości. Nie ma przeciwwskazań by tak samo robić w oczku.
W średniej wielkości oczku możesz tak robić np raz na miesiąc.

Jeśli chodzi o duże oczka wodne, to lepiej zainwestować w rośliny i filtrację niż podmieniać wodę. Przyczyny są oczywiste. Ilość potrzebnej wody do nalania, no i ryzyko spowodowania powodzi u sąsiada przy wylewaniu.


Całkowite podmiany wody w oczku wodnym

Nie zaleca się robić całkowitych podmian wody. To oznacza ze całe oczko będzie musiało od nowa zacząć dojrzewać i jest to stratą czasu. U ludzi który tak robią można zaobserwować traki cykl: woda jest zielona -> wymiana wody -> pogorszenie jakości wody -> zielona zupa, syf, smród i bród -> wymiana wody itd. Nic to nie daje i w takim oczku rybki na pewno nie będą szczęśliwe i zdrowe.



Jak podmieniać wodę w oczku wodnym?

To niby banalne, ale znam takich co i przy tym by się głowili, albo lipę zrobili. W malutkich oczkach jasna sprawa, wiaderko, konewka i ostrożnie jechana. W tych większych, można pompę do filtra skierować w innym kierunku, albo kupić pompę do wody brudnej za około 100zł. (np taka jaka w tym linku).




Ja posiadam filtr z systemem samo oczyszczania, więc podmieniając wodę, zmieniam tryb działania filtra i pozwalam brudnej wodzie wylewać się na trawnik. Filtry takie działają w taki sposób, że odwraca się kierunek przepływania wody, a wylot znajduje się na ten czas w innym miejscu i można sobie stamtąd poprowadzić wąż do podlewania.


Woda do nalewania? Prosto z kranu wężem ogrodowym. zawsze tak robiłem i nie było problemu później.


Zakończenie
Pamiętajcie że najlepiej tak zrobić oczko by nie musieć podmieniać czy wymieniać wody. Da się to osiągnąć poprzez odpowiednio bujną roślinność, ilość ryb dostosowaną do oczka no i odpowiednio dobraną filtrację.

Zobacz jeszcze:
Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym?
Jak sadzić rośliny wodne?
Lilie wodne Grzybienie (Nymphaea)

1 komentarz:

Dziękuję, że zechciałeś podzielić się z nami swoim komentarzem! Pragnę przypomnieć tylko, że zabrania się robienia reklamy w komentarzach bez mojej zgody. To jest nieelegancka forma marketingu i lepiej napisać do mnie byśmy razem coś zdziałali :)