W powszednim wpisie dałem Ci kilka wskazówek co powinieneś przemyśleć przed budową oczka wodnego Jak zaprojektować oczko wodne w 8 krokach
Przyszła pora na wbicie pierwszego szpadla i rozpoczęcie budowy oczka wodnego.
1. Nie kupuj foli zanim nie wykopiesz ostatecznego wykopu. Może się okazać że w trakcie kopania natchnie Cię wena i wykopiesz dużo większą dziurę, albo odwrotnie, odkryjesz że jednak nie możesz kopać tam gdzie chciałeś i oczko wodne będzie musiało być mniejsze. Nie ważne jakie będą wymiary, folie dopasujesz zawsze. Jeśli w Twoim sklepie ogrodniczym nie ma takich wymiarów to masz zawsze allegro gdzie jest mnóstwo firm które oferują wszelkie rozmiary i grubości foli. Na pewno dopasujesz coś.
2. Zrób półki na rośliny. Standardowo wszyscy robią 3 półki.
Strefa brzegowa, dzięki której zamaskujesz folie i posadzisz rośliny. Powinna ona mieć maksymalnie 10 cm głębokości i minimalnie 15 cm szerokości. Jeśli masz mało miejsca i nie możesz tej strefy zrobić szerszej niż 15 cm to uformuj ją na kształt rynienki żeby materiały użyte do maskowania foli nie spadały.
Strefa średnia, głębokość tam powinna wynosić od około 30 cm do 60 cm. Tam posadzisz drobniejsze lilie wodne i rośliny które lubią głębszą wodę. Jeżeli zrobisz tą strefę na głębokość 30 cm to możesz na tej półeczce poustawiać kosze z roślinami bagiennymi takimi jak kosaciec żółty, pałki wodne i inne różnego rodzaju trawy wodne (ale te ozdobne, trzcinę z jezior sobie daruj). W głębszej wersji mogą stać kosze z drobniejszymi liliami wodnymi.
Strefa głęboka, robi się ją w Polsce na głębokości około 80 cm do nawet 150 cm. Aby ryby takie jak karaś ozdobny mógł w Twoim oczku spokojnie zimować to wystarczy Ci 80 cm głębokości. Dzięki temu masz pewność ze lód nie sięgnie Twoich ryb. Optymalnie moim zdaniem to 100 cm na Polskie warunki. Jeżeli chcesz mieć Japońskie Karpie Koi to najlepszym wyjściem będzie 150 cm, aby móc zimą spokojnie spać nie martwiąc się o ich los.
Nie bierz tych wskazówek też zdyb dosłownie. Jeśli masz małe oczko, o małej powierzchni to jasne jest że nie zrobisz studni na 100 cm głębokości tylko zrobisz na tyle głęboką na ile pozwoli Ci całościowy obraz.
Kolejna sprawa. Jeżeli masz swoją wizję, którą dobrze przemyślałeś to nie musisz się przecież sztywno trzymać tych reguł. Na przykład, lubisz karpie Koi to zrobisz takie oczko które na całej powierzchni będzie miało 150 cm głębokości, a na brzegu będzie jakiś ładny murek bez żadnej półki na rośliny. Mam nadzieje że rozumiesz o co mi chodzi. To są sugestie, że możesz tak zrobić i będzie dobrze. Ale nic nie zastąpi Twojej wyobraźni, oczywiście uprzednio zdobądź wiedzę na temat oczek wodnych : )
3. Nie rób pionowych ścianek. Uskoki na krawędziach półek powinny opadać pod kontem. Nawet jeśli ziemia się nie osuwa to przy wkładaniu foli może dojść do katastrofy. Do osunięcia się ziemi może dojść nawet po jakimś czasie od wybudowania oczka. Wiec zrób ścianki pod kontem.
4. Przed włożeniem foli do oczka wodnego, oczyść wykop i okolicę. Musisz pozbyć się wszystkich kamyszków, małych i dużych. Wszelkich wystających korzeni i innych zagrożeń dla Twojej foli. Przy dużych oczkach to może być problem, jednak budując duże oczko wybierzesz grubszą folie na której jakiś malutki kamyczek nie zrobi wrażenia. Przy mniejszych możesz użyć jakiegoś spryskiwacza do wody i spryskać powierzchnię, na takim tle łatwiej dostrzeżesz mniejsze kamienia.
Po co? Jeśli spadnie tam jakiś kamień i wyląduje akurat na innym kamieniu który będzie pod folią to może to spowodować dziurę.
Zagrożenia z okolicy oczka musisz usunąć w razie przypadkiem byś przeszorował folią. Nie musi to zrobić dziury, ale po co ryzykować.
5. Zakup foli. Pora wszystko pomierzyć. Jest na to prosty wzór:
jedna krawędź foli = 2 x głębokość + długość + 2x 40cm zapasu na krawędziach
Tak samo z drugą krawędzią zrób i masz potrzebne Ci wymiary. Możesz też ręcznie pomierzyć miarą wszystkie powierzchnie, ale pamiętaj o dodaniu zapasu na krawędziach. Zawsze się to zużyje na załamaniach w kształcie, czy na wykończenie brzegu.
6. Pod folię musisz wyłożyć miękki materiał. Da Ci to gwarancję ze z folią nic złego się nie stanie. W tym celu wykop możesz wyłożyć grubą geowłókniną, albo wełną mineralną. Jednak to wymaga pieniędzy. Masz stary dywan? Wykładzinę, ubrania, zasłony itp? No to świetnie bo to się idealnie nadaje i nic nie kosztuje.
7. Układanie foli w oczku wodnym. Dla mnie ten moment jest jednym z najmniej przyjemnych momentów. Może jestem dziwny ale odczuwam w tym momencie zawsze największy stres ze coś uszkodzę i będzie klapa. Jednak folie nie są aż tak delikatne!
Aby włożyć folię wybierz bezwietrzny i słoneczny dzień. Wiaterek może nam ją podnosić i znacznie utrudni zadanie. Folię należy rozłożyć na trawniku który uprzednio oczyściłeś mam nadzieję z ewentualnych ostrych zagrożeń. Gdy nagrzeje się od słońca, będzie się ją łatwiej układać bo będzie elastyczniejsza.
Jak rozkładać folię w oczku wodnym? Nie ma w sieci lepszego poradnika niż ten: http://staw.bieleccy.com.pl/str1_yip.html , stronka jest stara już, ale polecam gorąco.
Przy mniejszych oczkach to może być kłopotliwe, wiec przemyśl sprawę jak, bo będziesz musiał improwizować.
Jeżeli nie masz dostępu do trawnika gdzie mógłbyś tą folie wstępnie rozłożyć. no cóż będziesz musiał improwizować. Jeżeli masz z tym jakieś doświadczenia to proszę o podzielenie się z tym w komentarzu.
8. Nalewanie wody. Ten etap jest absolutnie najprzyjemniejszy dla mnie. Folia ułożona wstępnie, no to jedziemy! Nalewaj wodę powoli, alby powietrze spod niej mogło się wydostać, oraz aby foli mogła się lepiej ułożyć i dopasować do kształtu wykopu. Może się zdarzyć że będziesz musiał wejść do oczka i na bieżąco przy nalewaniu poprawiać fałdki. Nie ma problemu przecież : )
9. Wykańczanie brzegów. Zanim zaczniesz obcinać nadmiar na brzegach, to poczekaj parę dni żeby się wszystko ułożyło tak jak trzeba. Ja nie zalecam obcinania. Może się okazać że będziesz chciał dodać z jakiejś strony parę cm bagienka i schowana pod trawnik zwinięta foli będzie jak znalazł.
W jaki sposób wykończyć brzeg oczka wodnego? To jest kwestia indywidualna i zależna od Twojej fantazji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ułożenie zwykłych otoczaków. Ja tak mam. Daje to świetnie możliwości bo można powpychać między kamienia rośliny bagienne co nada oczku bardzo naturalnego wyglądu. Można rośliny w taki sposób uprawiać (nie wszystkie), dzięki temu całość potrzebnych sobie składników odżywczych czerpią z wody i stanowią konkurencje dla glonów.
10. Wydaje się że oczko gotowe? Niby tak, ale przed nim jeszcze długa droga. Teraz posadź rośliny i doprowadź do powstania ekosystemu.
Przed wpuszczeniem ryb musisz poczekać co najmniej miesiąc, aż oczko dojrzeje. Nie śpiesz się bo spotka Cię sroga kara w postaci glonów w ogromnych ilościach. Oczko musi najpierw dojrzeć. Natura nie lubi pośpiechu :)
Podsumowanie
Trzymam kciuki żeby Twoje oczko wyszło Ci tak jak sobie zaplanowałeś. zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi doświadczeniami z budową oczka wodnego.
Też mamy oczko wodne od kilku lat, a w tym roku planujemy wykopanie drugiego ;) Jest to świetna sprawa, uwielbiam położyć się w niedzielę na leżaku i patrzeć na wodę, na kolorowe rybki i cudne kwiaty wokół ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Zapraszam do mnie: http://ogrodekzaoknem.blogspot.com/
PS: Obserwuję i liczę na rewanż
Jak świeci słońce to nic tylko ręcznik wziąć i opalać się na swojej prywatnej plaży : )
Usuń:)
OdpowiedzUsuń