środa, 27 stycznia 2016

Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym?

Zbudowałeś swoje pierwsze oczko wodne, czujesz ta ogromną radość wynikająca z tego. Pierwsze ryby, posadzone rośliny. Widzisz jak wszystko nabiera życia i naturalnego piękna. Jednak najpierw widzisz że zbiera się jakiś osad. Następnie woda robi się coraz to bardziej nieprzezroczysta. Po jakimś czasie masz zieloną zupę i pływające brunatne gluty na wodzie.
Co z tym zrobić?
Jak mieć czystą wodę w oczku dowiesz się tu!

Oczko wodne to malutki ekosystem wodny w Twoim ogrodzie. Aby było piękne, musisz zadbać o jego równowagę. Gdy któryś z elementów szwankuje z jakiś powodów, to pojawiają się kłopoty.

Niezależnie od tego czy Twoje oczko już istnieje jakiś czas i masz problem z glonami, czy też dopiero co je wybudowałeś, to pomoże Ci rozważenie poniższych punktów.

Jak mieć czystą wodę w oczku wodnym i wygrać walkę z Glonami?

Woda traci na swojej czystości przez produkty przemiany materii ryb i różne inne odpady materii organicznej wpadającej do oczka. W prawidłowo utrzymanym oczku wodnym, tymi odpadami zajmują się bakterie i rośliny. 

1. Filtr do oczka wodnego - Najpopularniejszym sposobem wali z glonami jest zakup pompy i filtra do oczka wodnego. Pompa pompuje wodę do filtra w którym znajdują się złoża filtracyjne. 
Są 3 typy sposobu filtracji które znajdują się w takich filtrach:

- Filtracja mechaniczna - Mogą to być gąbki, szczotki i różnego rodzaju maty. Służą do oczyszczania wody z zanieczyszczeń mechanicznych, osadów i fragmentów materii. 

- Filtracja Biologiczna - Są to porowate materiały na których mogą się osiedlać bakterie nitryfikacyjne. Bakterie nitryfikacyjne przerabiają amoniak na mniej szkodliwe związki chemiczne. Jest to cykl azotowy, to nie strona o chemii więc musisz mi uwierzyć na słowo że są najważniejszym elementem filtracji w oczku. Są w każdym oczku wodnym, ale może być ich za mało, a w filtrze maja mnóstwo dogodnej powierzchni do zamieszkania.

- Filtracja chemiczna - Polega na wchłanianiu chemikalii z wody. Najczęściej stosuje się "zeolit", chociaż ja odradzam stosowanie tego w oczkach z dużą ilością roślin, bo z jakiś przyczyn rosną one wtedy gorzej.
Jest jeszcze węgiel aktywny, który stosuje się aby pozbyć się z wody np lekarstwa po przebytej kuracji ryb. (Węgiel aktywny po 2 tygodniach trzeba wyrzucić, bo po upływie tego czasu, zaczyna on wydzielać z powrotem to co wchłonął)

2. Rośliny wodne - Rośliny wodne są najlepszym i najprostszym sposobem na zachowanie czystej wody w oczku wodnym. Im więcej roślin, tym czystsza woda w oczku wodnym.
Dlaczego? Glony i rośliny konkurują ze sobą o pokarm, a pojedynek ten wygra zawsze roślina wodna. Dodatkowo, niektóre rośliny wydzielają przez korzenie, związki chemiczne które utrudniają golną rosnąć (najlepszym przykładem jest tutaj kosaciec żółty)

3. Lampa UV - To urządzenie montuje się przed lub za filtrem. Usuwa wszystko co żywe z wody. Glony jedno komórkowe, bakterie i wirusy. Włącza się to codziennie na np godzinę. Lampa UV nie może chodzić cały dzień, gdyż mogła by wyjałowić za bardzo wodę, zabijając też pożyteczne organizmy.

4. Nie przekarmiaj ryb - Nawet gdy "proszą" o więcej. Kupny pokarm jest tak naprawdę uzupełnieniem i dlatego nie musi być go aż tak dużo. Ryby żywią się głównie owadami które mieszkają w oczku oraz tym co do niego wpadnie naturalnie.

5. Dostosuj ilość ryb do oczka - Bardzo często ludzie kupują za dużo ryb do swojego oczka przez co bardzo trudno o równowagę ekosystemu w oczku wodnym.

6. Po wybudowaniu oczka nie wpuszczaj od razu ryb - Oczko musi dojrzeć, aby ekosystem był w stanie przetworzyć produkty przemiany materii ryb.

7. Zakładaj siatę ochronną na zimę, jeśli wpadają do oczka liście - Jeżeli wpadają pojedyncze listki to nie ma co się martwić, tylko od czasu do czasu machnąć kasiorkiem. Jeżeli oczko wodne jest blisko drzew to musisz założyć siatkę ochronną do kupienia w sklepach zoologicznych.

8. A co z wymienianiem wody? To bez sensu bo nie zlikwiduje powodu brudnej wody i w krótkim czasie ta woda znowu stanie się brudna. Dodatkowo pozbywamy się z wody cennej mikroflory która zdążyła się osiedlić w naszym oczku.
Warto jedynie raz do roku na wiosnę, podmienić małą część wody. 1/3 albo 1/10 zależnie od tego jak duże jest oczko. Pozbędziemy się części syfu i wzbogacimy wodę o świeże składniki (potrzebne pierwiastki). Dodatkowo taki zabieg stymuluje karasie do większej aktywności prokreacyjnej : )

Podsumowanie
Czystą wodę, najprostszym sposobem osiągniesz sadząc dużo roślin i dostosowując ilość ryb do ilości wody. Jeżeli masz oczko w bardzo słonecznym miejscu i niespecjalnie chcesz mieć dużo roślin to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie duży filtr i odpowiednia lampa UV.




11 komentarzy:

  1. witam mam oczko 2000l,muszę kupić pompę i filtr bez UV i zrobić to jako kaskada.Kaskada ma ok 70cm czy możesz mi podpowiedzieć jaki filtr i pompa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. aaa oczko jest nasłoneczniane mam 6 ryb karasie czerwone rośliny ; lenuar na dnie, na 30 cm mam 3 tataraki i dwa kaczeniec żółty

      Usuń
    2. Hej, potrzebujesz filtra ciśnieniowego by woda trafiała na te 70cm kaskady. Ja mogę Ci polecić produkty aqua nova bo cenowo super wypadają i sam je używam.
      http://ogrodwodny.blogspot.com/2016/04/filtr-cisnieniowy-nbpf-6000.html
      http://ogrodwodny.blogspot.com/2016/04/pompa-aqua-nova-nfp-3500.html
      To dla przykładu, Tobie wystarczył by mniejszy filtr, ale większa pompa dla kaskady (ja mam akurat najmniejszy wariant tych pomp do filtrów ich, za to filtr za duży bo mam Koi)
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    3. Wielkie dzięki napisze co i jak po zakupie i zamontowaniu.Pozdrawiam

      Usuń
    4. Dosadził bym jeszcze roślin na Twoim miejscu. Więcej kosaćców i lilie wodną na dnie żeby zacieniła trochę oczko.
      Świetnie również nada się mięta wodna i przęstka, bo szybko rosną i dużo składników zabierają z wody glonom.

      Usuń
    5. mięta wodna brzmi fajnie to pewnie plytko trzeba wsadzić i jest trawiasta??. Na dnie mam lenuar daje do 12 lisci

      Usuń
    6. Wystarczy ją powkładać pod kamienia brzy brzegu i sobie poradzi :) tak to wygląda: https://sadzawka.pl/userdata/gfx/6c17affa51f2eb3297e506a92708b910.jpg
      Niestety nie mam pojęcia co to ten lenuar, a bardzo mnie to ciekawi.

      Usuń
    7. jak możesz podeślij maila wyśle ci jego zdjęcie

      Usuń
  2. jest to kwiat na dno w tamtym roku miał 12 liści całkiem sporych i 4 kwiaty,kwiat wychodzi są 1 tyg i chowa się pod wodę i należy go uciąć aby nie gnił na dnie i wychodzi następny szukałem i widzę ze lenuar to nazwa robocza dopytam dokładnie o jego nazwę ona ma coś z łaciny z tego co pamiętam. a dostałęm ją od znajomego

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zechciałeś podzielić się z nami swoim komentarzem! Pragnę przypomnieć tylko, że zabrania się robienia reklamy w komentarzach bez mojej zgody. To jest nieelegancka forma marketingu i lepiej napisać do mnie byśmy razem coś zdziałali :)