piątek, 24 czerwca 2016

Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

Nie każdego stać na drogi filtr do oczka wodnego, a po drugie nie do każdego oczka da się kupić odpowiedni filtr. Dlatego w tym artykule wyjaśnię Ci podstawy budowania filtrów do oczka wodnego. Jeśli jesteś majsterkowiczem, to gwarantuje Ci tony frajdy z tego! :)


Po co budować filtr do oczka wodnego?
Nie będę się rozdwajał w sens filtracji, bo to chyba jasne : ) Zastanówmy się po co ktoś miałby sam budować filtr do oczka wodnego?

Powody są trzy:

- Oszczędność na pieniądzach - Filtry kosztują od 200zł wzwyż i to te malutkie całkiem. Samodzielna budowa filtra to koszt około 100zł, a pomysłowi i zbieracze zrobią to za jeszcze mniej.

- Do dużych oczek ciężko jest znaleźć odpowiedni filtr - co jeśli masz oczko 20 000l + ? Filtr musi być kupowany większy niż zaleca producent (nie wiem czemu tak jest), a przy dużych oczkach to spory wydatek. Do niektórych oczek nawet nie ma odpowiednich filtrów w sprzedaży.

- Dla frajdy - Jakiekolwiek oczko byś nie miał, to po prostu przyjemność dla niektórych : )


Jak samodzielnie zbudować filtr do oczka wodnego?


Co będzie potrzebne do budowy filtra?

- Pojemnik, komora na złoża - Może to być beczka kupiona na allegro, czy też większe wiadro jeśli chodzi o małe oczka. Rozmiar musisz sam dobrać do potrzeb oczka. Weź pod uwagę że 100l beczka do oczka 5000l wcale nie będzie za duża i lepiej mieć duży zapas.

- Rury - Idealne będą PCV kanalizacyjne, te 50mm średnicy do słabszych pomp (około 4000l/h) i nawet te 100mm do większych pomp.

- Uszczelnienie - Rury będziesz musiał wkleić szczelnie. Ja używałem silikonów sanitarnych. Możesz też użyć żywicy, jest trwalsza.

- Złoża filtracyjne - do filtracji mechanicznej możesz użyć gąbek do filtrów z allegro, mogą być szczotki filtracyjne, czy też mata kokosowa. Do filtracji biologicznej polecam grubszy keramzyt. Jest idealnym i tanim złożem filtracyjnym. Mogą być też pocięte peszlowe rurki, a jak masz więcej kasy to po prostu kupne wkłady dedykowane do filtrów.

Przy budowie filtra możesz się wykazać pomysłowością, poznaj tylko zasadę działania takiego filtra.



Zasada działania filtra przelewowego:

Niech to wyjaśni wam, ta grafika wyprodukowana w paincie : )
filtr przelewowy

Jest to filtr przelewowy. Opierając się o ta prostą grafikę możesz budować dowolnie. Możesz zrobić np filtr z dwoma komorami (dwie beczki np), w jednej tylko filtracja mechaniczna, a w drugiej tylko filtracja biologiczna).

Drenaż jest po to aby wlot do rury wylewowej się nie zatykał.
Pamiętaj też że dobrze jest umieścić filtrację mechaniczną na samym początku, by złoża biologiczne się nie brudziły przesadnie.

Filtr musi pracować cały sezon non stop. bakterie nitryfikacyjne potrzebują cały czas świeżej wody, w innym przypadku umierają.
Proces obumierania bakterii następuje po około 30 minutach od zatrzymania pompy. Pamiętaj też, że filtr potrzebuje około 2 tygodni by dojrzeć







By ten materiał był kompletny, podrzucę wam trochę filmów do inspiracji : )




Tony informacji jak to ogarnąć z tym co mamy w Polsce, dostępne znajdziecie pod poniższym adresem. Jest to temat na największym w Polsce forum o oczkach wodnych.
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=93

W razie pytań pisz śmiało w komentarzach : )

Zobacz jeszcze:
Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym?
Podmienianie wody w oczku wodnym
Filtr ciśnieniowy NBPF-6000


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że zechciałeś podzielić się z nami swoim komentarzem! Pragnę przypomnieć tylko, że zabrania się robienia reklamy w komentarzach bez mojej zgody. To jest nieelegancka forma marketingu i lepiej napisać do mnie byśmy razem coś zdziałali :)